Do galérie Beseda s Petrom Bučekom boli pridané fotografie.
Beseda s Petrom Bučekom
Piataci tvorili (Mgr. Mário Ručkay)
Putujeme históriou (Mgr. Mário Ručkay)
Beseda s Evkou Hraškovou
Sny si treba plniť
S týmto posolstvom sa po viac ako desaťročí rovnako skromne a nenápadne, ako bývalo jej zvykom, objavila vo dverách naša bývalá žiačka Evka Hrašková, aby triede plnej zvedavcov očakávajúcich známu úspešnú spisovateľku, predstavila nielen svoju kariéru, ale predovšetkým lásku ku knihám, ktoré nielenže neúnavne číta, ale aj píše svoje vlastné.
V kníhkupectvách objavíte už tri a sú to pohladenia pre duše lačné po konfrontácii svojich životných príbehov s autorkinými originálnymi prístupmi k riešeniu predovšetkým ťaživých hraničných situácií. Nerátajte však s textami plnými depresie, naopak Evka si síce v knihe Nebo vonia tebou povzdychne :“Kde sú tie časy, keď vrásky smiechu zdobili ľuďom tváre“(s.16), ale úsmev na tvári jej nezmizol ani po rokoch. A práve touto knihou predviedla, ako dozrieva na mladú skúsenú autorku, ktorá sa nebojí ústami svojej hrdinky skonštatovať: „Asi to bude tým, že som iná ako ľudia v dnešnej dobe. V základných charakteristických črtách mi chýba povrchnosť a ľahostajnosť. Ľudí si k telu pripúšťam ťažšie, no keď sa mi dostanú pod kožu, už sa z môjho sveta tak ľahko nestratia“(s.240).
Naše stretnutie po rokoch ma vrátilo do čias, keď nás pozorne počúvala a v hlávke si ukladala nielen vedomosti, ale aj výňatky z našich mentorských ponaučení. Ponorená do jej knihy som s úžasom nachádzala parafrázy mnohých z nich. Jej hrdinka Mirka dotknutá kamarátkiným netaktným telefonovaním si v mysli premieta, „že kedysi ľudia nepotrebovali mobily, Facebooky, What´s appy ani ďalšie sociálne siete či komunikačné prostriedky, a žili. Možno ešte plnohodnotnejšie ako dnes. Ak sa s niekým deň vopred na niečom dohodli, nemohli to z pohodlia domova či kancelárie len tak zrušiť, ale schôdzky sa zúčastnili. Nie ako dnes“ (s.16). Jej hrdina Tomáš tiež siahne po obnosenej hodnote: „Dobré srdce. Aj keď, to sa v dnešnej dobe už nenosí“ (s.102). A mladá spisovateľka všetky dnes zaznávané hodnoty, ktoré jej vštepili v detstve starostliví rodičia a v škole dnes už prevažne penzionovaní učitelia, bez rozpakov a zámerne vkladá do svojich kníh, robí im priestor a cez ne originálne rieši aj zdanlivo bezvýchodiskové situácie.
Najvyššou a nekonečnou hodnotou je pre ňu láska. U svojej hrdinky dokáže dostať myseľ nad hmotu a nežijúca mama sa vracia do Mirkinej mysle s vôňou levanduľovej lúky, aby svojej dcére pomáhala žiť napríklad aj touto radou: „Lásku si treba strážiť...Treba sa o ňu starať. Je podobná ako oheň v kozube, keď neprikladáš, vyhasne. Nestačí len sedieť blízko a tešiť sa z tepla, ktoré z neho sála“ (s.177).
Sny si treba plniť. Evke Hraškovej sa to darí. A možno práve preto, že je ako jej hrdinka Mirka „ ...len iná. Taká nevhodná do dnešnej príliš konzumnej doby“ (s.7). Bolo pre mňa nielen potešením, ale aj cťou prijať jej útlu jedinečnú knihu ako dar a zahĺbiť sa do myšlienok dievčaťa, ktoré mi vyrastalo pred očami a robilo radosť svojimi nevšednými vedomosťami. Pretavili sa do jej kníh. Dnes nimi robí radosť všetkým, ktorí po nich siahnu. Verím, že medzi nimi budú aj naši súčasní žiaci, ktorých srdiečok sa jemne dotkla a snáď vyvolala aj u nich túžbu splniť si svoje sny. Možno napriek dnešnej príliš konzumnej dobe. Kniha je istota, ktorá nesklame, poteší, poučí, prehreje. Zvlášť tých s dobrým srdcom. Vďaka Evke ich pribudne.
PaedDr. Edita Tisovská
Májová tradícia
Do galérie Májová tradícia boli pridané fotografie.
Po stopách Ľudovíta Štúra
Do galérie Po stopách Ľudovíta Štúra boli pridané fotografie.
Moja prvá knižka - I.B
Do galérie Pošta I.B boli pridané fotografie.
Aktivity počas Dňa Zeme
Do galérie Aktivity počas Dňa Zeme boli pridané fotografie.
Vyhodnotenie súťaží na I. stupni
Do galérie Vyhodnotenie súťaží na I. stupni boli pridané fotografie.
Putovanie minulosťou
Do galérie Putovanie minulosťou boli pridané fotografie.
Piatacke novinky
Do galérie Piatacke novinky boli pridané fotografie.
EURÓPSKÝ IMUNIZAČNÝ TÝŽDEŇ 2016 (European Immunization Week – EIW)
EIW je súčasťou Svetového imunizačného týždňa (World Immunization Week) a koná sa tradične v apríli pod záštitou Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Tento ročník sa uskutoční v dňoch 24. – 30. apríla a jej cieľom je zvýšiť povedomie širokej verejnosti o dôležitosti očkovania ako jednej z najjednoduchších, bezpečných a efektívnych foriem prevencie prenosných ochorení.
Heslom EIW je „Vyplňme medzeru v imunizácii“
Celosvetová kampaň zdôrazňuje význam očkovania počas celého života, je zameraná na opatrenia, ktoré je potrebné prijať v európskych krajinách, aby bola zabezpečená primeraná ochrana pred výskytom a šírením osýpok a rubeoly v Európskom regióne.
Kľúčové odkazy pre Európsky región
- Pokrok v mnohých krajinách ukazuje, že osýpky a rubeola môžu byť eliminované zo
všetkých krajín európskeho regiónu. Vo viac ako 30 krajinách Európskeho regiónu sa ukazuje, že sa to dá. Tieto krajiny prerušili šírenie osýpok a rubeoly od roku 2014. Všetky krajiny by mali dosiahnuť tento míľnik – vyplnením zostávajúcich medzier v imunizácii proti osýpkam a rubeole.
- Zvýšenie povedomia a angažovanosti je potrebné na vyplnenie medzier v imunizácii a
udržanie smeru k eliminácii. Očkovanie je právo a zároveň povinnosť pre každého.
Najdôležitejšie skupiny pri boji s medzerami v očkovaní proti osýpkam a rubeole:
Rodičia – vďaka očkovaniu väčšina rodičov malých detí v Európskom regióne nikdy nevidela prípady osýpok a rubeoly. Vzdelávanie rodičov o očkovaní a ochoreniach, ktorým sa dá predísť očkovaním je kľúčové na udržanie dôvery ku vakcínam.
Nedostatočne imúnne dospelé osoby – Osýpky a rubeola postihujú ľudí všetkých vekových skupín. Historické medzery v očkovaní viedli ku vnímavosti dospelých osôb, ktoré si ani neuvedomujú vlastné riziko.
Zdravotníci – Rodičia dôverujú radám lekárov. Vzdelávanie zdravotníkov o benefitoch a rizikách očkovania ich posilňuje k propagácii očkovania.
Politici – Na dosiahnutie eliminácie v zostávajúcich endemických krajinách musí byť zosilnená surrveillance, musí existovať dostatočná politická vôľa na dosiahnutie viac ako 95% zaočkovanosti vo všetkých populačných skupinách.
Osýpky
– je vírusové ochorenie a patrí medzi najzávažnejšie ochorenie detského veku. Ich závažnosť spočíva najmä v častých komplikáciách ako sú – zápal stredného ucha (s následkom hluchoty), zápal priedušiek a pľúc, zápal vedľajších nosných dutín, zápal hrtanu s možnosťou dusenia, zápal mozgu (encefalitídy) s častými neurologickými následkami, kóma, poškodenie mozgu až smrťou. Pred zavedením očkovania proti osýpkam každoročne ochoreli a zomreli vo svete milióny detí. Osýpky sú rozšírené na celom svete a prestavujú riziko zavlečenia aj do našej krajiny.
Osýpky sú vysoko nákazlivé ochorenie, očkovanie je povinné! U osýpok navyše platí stopercentná prenosnosť – ak ste ich neprekonali alebo nie ste zaočkovaný a ste v kontakte s osýpkami, tak je veľká pravdepodobnosť že ochoriete.
V 30 krajinách EÚ v roku 2014 evidujeme 3760 prípadov osýpok. Najviac ich bolo v Nemecku. Ďalšie krajiny, kde sa vyskytli prípady osýpok sú napríklad Slovinsko, Česká republika, Lotyšsko, Rakúsko a Cyprus. Zaujímavý je fakt, že z celkového počtu bolo až 73 % pacientov nezaočkovaných.
Rubeola
– je miernejšie, menej nákazlivé akútne vírusové ochorenie. Jej verejno – zdravotnícka záťaž spočíva v teratogénnom účinku infekcie vírusu rubeoly na plod. K prenosu infekcie z matky na plod dochádza najmä v prvých troch mesiacoch gravidity. Táto kongenitálna infekcia vedie k potratu, narodeniu mŕtveho plodu alebo k pôrodu dieťaťa s tzv. kongenitálnym rubeolovým syndrómom (KRS). KRS je významnou príčinou hluchoty, slepoty, mentálnej retardácie a srdcových chýb novorodencov. Prevencia KRS spočíva v zabezpečení imunity gravidných žien aspoň jednou dávkou vakcíny proti rubeole. V súčasnosti sa jeho výskyt v rozvojových krajinách odhaduje na 100 000 prípadov ročne.
Obidve ochorenia sa očkujú jednou vakcínou MMR (jedným vpichom), ktorá obsahuje 3 zložky – očkovaciu látku proti osýpkam, mumpsu a rubeole). Je to živá vakcína a väčšina detí (viac ako 95 %) po očkovaní získava imunitu prakticky na celý život. Očkujú sa 2 dávky vakcíny - prvá v období 15 mesiacov života, druhá v 11.roku.
V prípade, že zaočkovanosť v populácii klesne pod 95 % (napr. v dôsledku odmietania očkovania detí rodičmi) je ohrozená kolektívna imunita, čo je podľa Svetovej zdravotníckej organizácie kritická hranica, pod ktorou zaočkovanosť prestáva plniť ochrannú funkciu. Kolektívna imunita je stav odolnosti populácie, ktorá bráni šíreniu infekcie a vzniku miestnych epidémií.
Vzkriesenie a znovuobjavenie sa osýpok a rubeoly bude hroziť dovtedy kým budú v Európe existovať medzery v očkovaní.
VÝZNAMNÉ FAKTY O OČKOVANÍ
1. Očkovanie zabráni ročne 2-3 miliónom zbytočných úmrtí.
2. Viac detí (ako v minulosti) má prístup k očkovaniu.
(V roku 2010 približne 109 miliónov detí vo veku do jedného roka bolo očkovaných tromi dávkami proti záškrtu, tetanu, čiernemu kašľu DTP3 vakcínou. Tieto deti sú chránené proti týmto infekčným chorobám, ktoré môžu mať vážne následky a spôsobiť invaliditu, či úmrtie.)
3. Odhaduje sa, že 19,3 milióna detí mladších ako jeden rok nedostalo vakcínu DTP.
4. Milión dojčiat a malých detí zomiera každý rok na pneumokokové ochorenia a rotavírusové hnačky.
5. Verejnému a súkromnému sektoru uľahčenie vývoja a zavádzania vakcín.
(Napr. Nová vakcína, ktorá chráni pred epidémiou meningitídy v subsaharskej Afrike, pred meningokokovou meningitídou typu A, MenAfriVac bola predstavená v Burkine Faso, Mali a Nigérii. Na konci roka 2011 v Kamerune, Čade a Nigérii bolo zaočkovaných viac ako 22 miliónov osôb s vakcínou, ktorá má potenciál na odstránenie hlavnej príčiny epidémií meningitíd v Afrike).
6. Dodávka vakcín proti chrípke bola výrazne rozšírená.
7. Celosvetová úmrtnosť na osýpky klesla o 74 %.
(Celosvetová úmrtnosť na osýpky sa znížila z odhadovaných 535 300 úmrtí v roku 2000 na 139 300 v roku 2010 a to vďaka intenzívnym očkovacím kampaniam).
8. Počet prípadov detskej obrny (poliomyelitídy) sa znížil o viac ako 99 %.
(Od roku 1988 sa počet prípadov detskej obrny znížil o viac ako 99% z odhadovaných 350000 prípadov na 1352 hlásených prípadov v roku 2010. Zníženie je výsledkom celosvetového úsilia o odstránenie tejto choroby. Iba tri krajiny - Afganistan, Nigéria a Pakistan – hlásia detskú obrnu s endemickým výskytom).
9. Poklesla ročná úmrtnosť na novorodenecký tetanus.
(Úmrtnosť na novorodenecký tetanus poklesla na 59 000 zo 790 000 úmrtí hlásených v roku 1988).
Vážení rodičia,
pozývame Vás na konzultačné rodičovské združenie, ktoré sa uskutoční dňa 2. mája 2016 od 15.30 do 17.00 hod. v budove ZŠ.
Stavali sme pyramídy
Do galérie Stavali sme pyramídy boli pridané fotografie.
Deň učiteľov pre našich bývalých kolegov
Do galérie Deň učiteľov pre našich bývalých kolegov boli pridané fotografie.
Beseda s Evkou Hraškovou
Do galérie Beseda s Evkou Hraškovou boli pridané fotografie.
Lyžiarsky výcvik
Do galérie Lyžiarsky výcvik boli pridané fotografie.
Matej to opäť dokázal!
V minulom školskom roku nám urobil veľkú radosť náš žiak Matej Cingel, ktorý vyhral obvodné kolo Pytagoriády v Nitre. O tom, že to nebola iba náhoda, svedčí jeho opätovné víťazstvo aj v tomto školskom roku. Znova získal najlepšie umiestnenie, tento raz v kategórii P-4, nakoľko je už štvrták. Matej sa nezľakol konkurencie, v obvodnom kole bolo 40 súťažiacich. Nesklamala ho ani jeho šikovná hlavička. Z 15-tich príkladov vyriešil správne 14 úloh v nepredstaviteľne krátkom čase - za necelú štvrťhodinu. Jeho rýchlosť mu priniesla ďalších 11 bodov. Stal sa tak celkovým víťazom s počtom 25 bodov.
Maťkovi ďakujeme za úspešnú reprezentáciu školy a želáme veľa ďalších (nielen matematických) viťazstiev.
Mgr. E. Kulíšková
O pyramídach
Mgr. Mário Ručkay