•  Na tejto škole sa realizuje projekt:

Nechcem_stat_bokom_.pdf

Hlavným cieľom projektu je prostredníctvom  novovytvoreného pracovného miesta zlepšiť študijné výsledky žiakov ohrozených školským neúspechom z dôvodu problémov v učení, správaní alebo zdravotných problémov. Predkladaný projekt priamo nadväzuje na špecifický cieľ:1.1.1 Zvýšiť inkluzívnosť a rovnaký prístup ku kvalitnému vzdelávaniu a zlepšiť výsledky a kompetencie detí a žiakov. Na potreby cieľovej skupiny budú reagovať aktivity, ktoré prispievajú k vyrovnávaniu znevýhodnenia žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami a  zabezpečenie rovnosti príležitostí vo výchovno-vzdelávacom procese.

S ohľadom na špecifický cieľ OP boli zvolené aj hlavné aktivity:

1. vytvorenie 1 plného pracovného miesta na pozíciu asistenta učiteľa,
          2. vytvorenie 1 plného pracovného miesta na pozíciu školský psychológ.

Z časového hľadiska bude projekt realizovaný v termíne 09/2019-08/2022. Časový harmonogram projektu je nastavený s ohľadom na efektívne vynaloženie finančných prostriedkov na jednotlivé aktivity s cieľom úspešné realizovať hlavné výstupy projektu. Zámerom hlavnej aktivity je naplniť špecifický cieľ OP: 1.1.1 Zvýšiť inkluzívnosť a rovnaký prístup ku kvalitnému vzdelávaniu a zlepšiť výsledky a kompetencie detí a žiakov.

Prvá hlavná aktivita: Činnosť asistenta  učiteľa v našej škole bude realizovaná v priestoroch žiadateľa, personálne zabezpečená novou pracovnou silou. Cieľom aktivity bude zlepšenie školských výsledkov žiakov so ŠVVP, ktoré sa budú pravidelne overovať klasickým známkovaním žiakov a porovnávaním ich výsledkov s predchádzajúcimi testovanými obdobiami s cieľom zlepšenia školských výsledkov žiakov so ŠVVP. Asistent učiteľa bude spolupracovať s učiteľom daného predmetu, bude napomáhať pri výrobe pomôcok a materiálov pre žiakov so ŠVVP, zabezpečovať zapojenie žiakov so ŠVVP do voľnočasových aktivít školy - divadlá, športové turnaje, zber papiera, výlety, exkurzie. Počas prestávok bude vykonávať dozor nad žiakmi so ŠVVP s cieľom začlenenia žiakov do bežného kolektívu.

Aktivity školského psychológa budú zamerané na tieto činnosti: poznáva osobnosť žiaka, osobitnú pozornosť venuje žiakom s problémami v učení, žiakom s poruchami správania, ktorí sa nachádzajú v krízových životných situáciách, nadaným a talentovaným žiakom. Školský psychológ vykonáva odborné činnosti v rámci orientačnej psychologickej diagnostiky, individuálneho a skupinového psychologického poradenstva, psychoterapie, prevencie a intervencie k deťom a žiakom s osobitným zreteľom na proces výchovy a vzdelávania. Vykonáva aj odborné činnosti psychologického poradenstva oblasti rodinných, pracovných a triednych sociálnych vzťahov. Poskytuje poradenstvo a konzultácie zákonným zástupcom a pedagogickým zamestnancom školy, vypracuje individuálne vzdelávacie programy pre žiakov a podklady pre pedagógov. Pripravuje podklady pre odborných zamestnancov poradenských zariadení, ako aj úzko spolupracuje s odbornými zamestnancami školy. Spoznaním osobnosti žiaka napomáha v priamom vyučovacom procese riešiť krízové životné situácie žiaka.

Škola má  vlastné priestory s adekvátnym materiálno-technickým zabezpečením pre realizáciu projektu a dostatočné materiálno-technické zabezpečenie pre realizáciu aktivít projektu vzhľadom na charakter projektu.