• Oficiálne výsledky Testovania 9 -  2016
          • Oficiálne výsledky Testovania 9 - 2016

          • Testovanie 9 – známejšie ako MONITOR – je ,,Damoklovým mečom“ visiacim nad každým deviatakom. Ale už aj v nižších ročníkoch počúvajú často vetu: Toto učivo budete potrebovať aj v Monitore...

            Deň D pre tohtoročných deviatakov bol 6. apríl, kedy zasadli do špeciálne upravených tried. Presne o 8.00 vstúpili do tried administrátori spolu s externým dozorom. Po úvodných informáciách začalo pre 19 žiakov ťažkých 60 minút, kedy museli vyriešiť 20 príkladov z matematiky. Po krátkej prestávke dokazovali svoje vedomosti zo slovenského jazyka, ale i svoju čitateľskú gramotnosť. Ich pocity po skončení testovania boli rôzne, ale zhodli sa na tom, že matematika bola veľmi ťažká a slovenčina v niektorých otázkach  zákerná.

            S napätím sme všetci – žiaci i učitelia – očakávali oficiálne výsledky. Veď v mnohých prípadoch mali ovplyvniť prijatie či neprijatie na vytúženú strednú školu. Výsledky veľmi potešili žiakov a vyučujúce sa presvedčili, že hodiny prípravy priniesli svoje ovocie.

            S priemerom 61,3% z matematiky sme prevýšili celoslovenský priemer o 8,5% a zo slovenčiny s priemerom 68,8 o 6,2%.

            Výborné výsledky z matematiky dosiahla K. Klučárová, ktorej priemer bol 90% a N. Gaťárová, S. Latáková a E. Pristašová, ktoré získali 85%. Pri náročnosti testu sú to skutočne výborné výsledky. Zo slovenského jazyka gratulujeme M. Fančovičovej, ktorá test napísala na 100% a s výsledkami nad 90% sú to N. Gaťárová, K. Klučárová a E. Pristašová.

            Všetkým deviatakom gratulujeme k ich výsledkom a prajeme im úspešný štart do ďalšej etapy ich života!

                                                                                                                   PaedDr. Janka Slobodová

          • Sadíme my máje, čo nám dajú za ne...

            Máj je známy ako mesiac lásky a v tomto mesiaci vo viacerých dedinách verejné priestranstvo zdobia štíhle, farebnými stužkami okrášlené máje. Tieto stromčeky mali symbolizovať príchod jari, no najmä hlboké city, ktoré slobodní mládenci prechovávali k dievkam súcim na vydaj. A tak sa i dnes môže kde-tu nájsť takýto symbol lásky aj v predzáhradke rodinného domu, v ktorom majú pekné, rúče dievča k vydaju.

            I našu školskú predzáhradku zdobí krásny máj, ktorý postavili chlapci posledného ročníka všetkým dievčatám našej školy. Práca to bola veľmi náročná, veď mládenci chceli prekonať minuloročných deviatakov. Proces obstarania stromčeka, jeho prevoz i vztýčenie bolo sprevádzané fyzickou námahou a hromadou trefných poznámok i úsmev vyvolávajúcich chvíľ.

            Dievčatá prácu chlapcov ocenili ľudovými pesničkami, máj nádherne vyzdobili a búrlivým skandovaním pomáhali s jeho stavaním. Máj nám teda stojí, tradícia založená pred niekoľkými rokmi v našej škole bola dodržaná a dnešní ôsmaci tak symbolicky prebrali  štafetu budúcich najstarších žiakov v škole.

                                                                                                                      Mgr. Mário Ručkay

             

        • Beseda s Evkou Hraškovou
          • Beseda s Evkou Hraškovou

          •                                               Sny si treba plniť

               S týmto posolstvom  sa  po viac ako desaťročí rovnako skromne a nenápadne, ako bývalo jej zvykom,  objavila vo dverách naša bývalá  žiačka Evka Hrašková, aby triede plnej zvedavcov očakávajúcich známu  úspešnú spisovateľku, predstavila nielen svoju kariéru, ale predovšetkým lásku ku knihám, ktoré nielenže neúnavne číta, ale aj píše svoje vlastné.

              V kníhkupectvách objavíte už tri a sú to pohladenia pre duše lačné po konfrontácii svojich životných príbehov s autorkinými originálnymi prístupmi k riešeniu predovšetkým ťaživých hraničných situácií. Nerátajte však s textami plnými depresie, naopak Evka  si síce v knihe Nebo vonia tebou povzdychne :“Kde sú tie časy, keď vrásky smiechu zdobili ľuďom tváre“(s.16), ale úsmev na tvári jej nezmizol ani po rokoch. A práve touto knihou predviedla, ako dozrieva na mladú skúsenú autorku, ktorá sa nebojí ústami svojej hrdinky skonštatovať: „Asi to bude tým, že som iná ako ľudia v dnešnej dobe. V základných charakteristických črtách mi chýba povrchnosť a ľahostajnosť. Ľudí si k telu pripúšťam ťažšie, no keď sa mi dostanú pod kožu, už sa z môjho sveta tak ľahko nestratia“(s.240).

               Naše stretnutie po rokoch ma vrátilo do čias, keď nás pozorne počúvala a v hlávke si ukladala nielen vedomosti, ale aj  výňatky z našich mentorských ponaučení. Ponorená do jej knihy som s úžasom nachádzala parafrázy mnohých z nich. Jej hrdinka Mirka dotknutá kamarátkiným netaktným telefonovaním si  v mysli premieta, „že kedysi ľudia nepotrebovali mobily, Facebooky, What´s appy ani ďalšie sociálne siete či komunikačné prostriedky, a žili. Možno ešte plnohodnotnejšie ako dnes. Ak sa s niekým deň vopred na niečom dohodli, nemohli to z pohodlia domova či kancelárie len tak zrušiť, ale schôdzky sa zúčastnili. Nie ako dnes“ (s.16). Jej hrdina Tomáš tiež siahne po obnosenej hodnote: „Dobré srdce. Aj keď, to sa v dnešnej dobe už nenosí“ (s.102). A mladá spisovateľka všetky dnes zaznávané hodnoty, ktoré jej vštepili v detstve starostliví rodičia a v škole dnes už prevažne penzionovaní učitelia, bez rozpakov a zámerne vkladá do svojich kníh, robí im priestor a cez ne originálne rieši aj zdanlivo bezvýchodiskové situácie.

              Najvyššou a nekonečnou hodnotou je pre ňu láska. U svojej hrdinky dokáže dostať myseľ nad hmotu a nežijúca mama sa vracia do Mirkinej mysle s vôňou levanduľovej lúky, aby svojej dcére pomáhala žiť napríklad aj touto radou: „Lásku si treba strážiť...Treba sa o ňu starať. Je podobná ako oheň v kozube, keď neprikladáš, vyhasne. Nestačí len sedieť blízko a tešiť sa z tepla, ktoré z neho sála“ (s.177).

              Sny si treba plniť. Evke Hraškovej sa to darí. A možno práve preto, že je ako jej hrdinka Mirka „ ...len iná. Taká nevhodná do dnešnej príliš konzumnej doby“ (s.7). Bolo pre mňa nielen potešením, ale aj cťou prijať jej útlu jedinečnú knihu ako dar a zahĺbiť sa do myšlienok dievčaťa, ktoré mi vyrastalo pred očami a robilo radosť svojimi nevšednými vedomosťami. Pretavili sa do jej kníh. Dnes nimi robí radosť všetkým, ktorí po nich siahnu. Verím, že medzi nimi budú aj naši súčasní žiaci, ktorých srdiečok sa jemne dotkla a snáď  vyvolala aj u nich túžbu splniť si svoje sny. Možno napriek dnešnej príliš konzumnej dobe. Kniha je istota, ktorá nesklame, poteší, poučí, prehreje. Zvlášť tých s dobrým srdcom. Vďaka Evke ich pribudne.

                                                                                                              PaedDr. Edita Tisovská