EIW je súčasťou Svetového imunizačného týždňa (World Immunization Week) a koná sa tradične v apríli pod záštitou Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Tento ročník sa uskutoční v dňoch 24. – 30. apríla a jej cieľom je zvýšiť povedomie širokej verejnosti o dôležitosti očkovania ako jednej z najjednoduchších, bezpečných a efektívnych foriem prevencie prenosných ochorení.
Heslom EIW je „Vyplňme medzeru v imunizácii“
Celosvetová kampaň zdôrazňuje význam očkovania počas celého života, je zameraná na opatrenia, ktoré je potrebné prijať v európskych krajinách, aby bola zabezpečená primeraná ochrana pred výskytom a šírením osýpok a rubeoly v Európskom regióne.
Kľúčové odkazy pre Európsky región
- Pokrok v mnohých krajinách ukazuje, že osýpky a rubeola môžu byť eliminované zo
všetkých krajín európskeho regiónu. Vo viac ako 30 krajinách Európskeho regiónu sa ukazuje, že sa to dá. Tieto krajiny prerušili šírenie osýpok a rubeoly od roku 2014. Všetky krajiny by mali dosiahnuť tento míľnik – vyplnením zostávajúcich medzier v imunizácii proti osýpkam a rubeole.
- Zvýšenie povedomia a angažovanosti je potrebné na vyplnenie medzier v imunizácii a
udržanie smeru k eliminácii. Očkovanie je právo a zároveň povinnosť pre každého.
Najdôležitejšie skupiny pri boji s medzerami v očkovaní proti osýpkam a rubeole:
Rodičia – vďaka očkovaniu väčšina rodičov malých detí v Európskom regióne nikdy nevidela prípady osýpok a rubeoly. Vzdelávanie rodičov o očkovaní a ochoreniach, ktorým sa dá predísť očkovaním je kľúčové na udržanie dôvery ku vakcínam.
Nedostatočne imúnne dospelé osoby – Osýpky a rubeola postihujú ľudí všetkých vekových skupín. Historické medzery v očkovaní viedli ku vnímavosti dospelých osôb, ktoré si ani neuvedomujú vlastné riziko.
Zdravotníci – Rodičia dôverujú radám lekárov. Vzdelávanie zdravotníkov o benefitoch a rizikách očkovania ich posilňuje k propagácii očkovania.
Politici – Na dosiahnutie eliminácie v zostávajúcich endemických krajinách musí byť zosilnená surrveillance, musí existovať dostatočná politická vôľa na dosiahnutie viac ako 95% zaočkovanosti vo všetkých populačných skupinách.
Osýpky
– je vírusové ochorenie a patrí medzi najzávažnejšie ochorenie detského veku. Ich závažnosť spočíva najmä v častých komplikáciách ako sú – zápal stredného ucha (s následkom hluchoty), zápal priedušiek a pľúc, zápal vedľajších nosných dutín, zápal hrtanu s možnosťou dusenia, zápal mozgu (encefalitídy) s častými neurologickými následkami, kóma, poškodenie mozgu až smrťou. Pred zavedením očkovania proti osýpkam každoročne ochoreli a zomreli vo svete milióny detí. Osýpky sú rozšírené na celom svete a prestavujú riziko zavlečenia aj do našej krajiny.
Osýpky sú vysoko nákazlivé ochorenie, očkovanie je povinné! U osýpok navyše platí stopercentná prenosnosť – ak ste ich neprekonali alebo nie ste zaočkovaný a ste v kontakte s osýpkami, tak je veľká pravdepodobnosť že ochoriete.
V 30 krajinách EÚ v roku 2014 evidujeme 3760 prípadov osýpok. Najviac ich bolo v Nemecku. Ďalšie krajiny, kde sa vyskytli prípady osýpok sú napríklad Slovinsko, Česká republika, Lotyšsko, Rakúsko a Cyprus. Zaujímavý je fakt, že z celkového počtu bolo až 73 % pacientov nezaočkovaných.
Rubeola
– je miernejšie, menej nákazlivé akútne vírusové ochorenie. Jej verejno – zdravotnícka záťaž spočíva v teratogénnom účinku infekcie vírusu rubeoly na plod. K prenosu infekcie z matky na plod dochádza najmä v prvých troch mesiacoch gravidity. Táto kongenitálna infekcia vedie k potratu, narodeniu mŕtveho plodu alebo k pôrodu dieťaťa s tzv. kongenitálnym rubeolovým syndrómom (KRS). KRS je významnou príčinou hluchoty, slepoty, mentálnej retardácie a srdcových chýb novorodencov. Prevencia KRS spočíva v zabezpečení imunity gravidných žien aspoň jednou dávkou vakcíny proti rubeole. V súčasnosti sa jeho výskyt v rozvojových krajinách odhaduje na 100 000 prípadov ročne.
Obidve ochorenia sa očkujú jednou vakcínou MMR (jedným vpichom), ktorá obsahuje 3 zložky – očkovaciu látku proti osýpkam, mumpsu a rubeole). Je to živá vakcína a väčšina detí (viac ako 95 %) po očkovaní získava imunitu prakticky na celý život. Očkujú sa 2 dávky vakcíny - prvá v období 15 mesiacov života, druhá v 11.roku.
V prípade, že zaočkovanosť v populácii klesne pod 95 % (napr. v dôsledku odmietania očkovania detí rodičmi) je ohrozená kolektívna imunita, čo je podľa Svetovej zdravotníckej organizácie kritická hranica, pod ktorou zaočkovanosť prestáva plniť ochrannú funkciu. Kolektívna imunita je stav odolnosti populácie, ktorá bráni šíreniu infekcie a vzniku miestnych epidémií.
Vzkriesenie a znovuobjavenie sa osýpok a rubeoly bude hroziť dovtedy kým budú v Európe existovať medzery v očkovaní.
VÝZNAMNÉ FAKTY O OČKOVANÍ
1. Očkovanie zabráni ročne 2-3 miliónom zbytočných úmrtí.
2. Viac detí (ako v minulosti) má prístup k očkovaniu.
(V roku 2010 približne 109 miliónov detí vo veku do jedného roka bolo očkovaných tromi dávkami proti záškrtu, tetanu, čiernemu kašľu DTP3 vakcínou. Tieto deti sú chránené proti týmto infekčným chorobám, ktoré môžu mať vážne následky a spôsobiť invaliditu, či úmrtie.)
3. Odhaduje sa, že 19,3 milióna detí mladších ako jeden rok nedostalo vakcínu DTP.
4. Milión dojčiat a malých detí zomiera každý rok na pneumokokové ochorenia a rotavírusové hnačky.
5. Verejnému a súkromnému sektoru uľahčenie vývoja a zavádzania vakcín.
(Napr. Nová vakcína, ktorá chráni pred epidémiou meningitídy v subsaharskej Afrike, pred meningokokovou meningitídou typu A, MenAfriVac bola predstavená v Burkine Faso, Mali a Nigérii. Na konci roka 2011 v Kamerune, Čade a Nigérii bolo zaočkovaných viac ako 22 miliónov osôb s vakcínou, ktorá má potenciál na odstránenie hlavnej príčiny epidémií meningitíd v Afrike).
6. Dodávka vakcín proti chrípke bola výrazne rozšírená.
7. Celosvetová úmrtnosť na osýpky klesla o 74 %.
(Celosvetová úmrtnosť na osýpky sa znížila z odhadovaných 535 300 úmrtí v roku 2000 na 139 300 v roku 2010 a to vďaka intenzívnym očkovacím kampaniam).
8. Počet prípadov detskej obrny (poliomyelitídy) sa znížil o viac ako 99 %.
(Od roku 1988 sa počet prípadov detskej obrny znížil o viac ako 99% z odhadovaných 350000 prípadov na 1352 hlásených prípadov v roku 2010. Zníženie je výsledkom celosvetového úsilia o odstránenie tejto choroby. Iba tri krajiny - Afganistan, Nigéria a Pakistan – hlásia detskú obrnu s endemickým výskytom).
9. Poklesla ročná úmrtnosť na novorodenecký tetanus.
(Úmrtnosť na novorodenecký tetanus poklesla na 59 000 zo 790 000 úmrtí hlásených v roku 1988).