Celý školský rok sme sa v piatom ročníku na hodinách geografie učili o Zemi. Skúmali sme jej časti a spoznávali ich vzájomné vzťahy a princípy ich fungovania. A keďže neodlúčiteľnou súčasťou geografie je aj kartografia, veda zaoberajúca sa zobrazovaním zemského povrchu do máp, aj my sme sa tiež naučili, ako sa mapy tvoria, čo obsahujú a ako ich máme čítať. Už vieme, že všetky miesta na Zemi tvoria body, ktoré sú určené presnými súradnicami – číselnými hodnotami jednotlivých rovnobežiek a poludníkov. Tieto súradnice dnes vieme veľmi ľahko zistiť pomocou moderných technológii založených na systéme GPS. Okrem cesty autom do neznámych miest, nám môžu poslúžiť aj k zábavným činnostiam. Počas poslednej hodiny geografie sme si priamo v teréne vyskúšali, aká môže byť práca s GPS súradnicami nezvyklá. Pán učiteľ nám v areáli školy vytvoril niekoľko zaujímavých stanovíšť, ktoré obsahovali niekoľko indícii k vylúšteniu zadaných úloh. K objaveniu jednotlivých stanovíšť nám pomáhali GPS aplikácie a digitálne kompasy v našich smartfónoch. Celá naša trieda bola rozdelená do troch tímov, ktoré bojovali o čo najrýchlejšie vyriešenie všetkých úloh. V nich sme si precvičili vedomosti, ktoré sme počas hodín geografie získali v priebehu celého roka. Tešíme sa, že sme si mohli na vlastnej koži vyskúšať prepojenie nových technológii s vyučovaním. Odteraz vieme, že sa so správnym príslušenstvom v ruke už nikde nestratíme.
A my sa už nestratíme - súťaž tímov v GEOCACHING-u
Maksík
Žiaci 2. - 4. ročníka sa aj v tomto školskom roku zapojili do celoročnej súťaže Maksík. Všetci žiaci získali diplom za uspešné zvládnutie úloh, ktoré riešili v piatich kolách počas celého školského roka. Najúspešnejší z nich boli ocenení i vecnými cenami: Anna Ahmetagić 3. roč., Tamara Halvoníková 4. roč., Patrik Révay a Marián Ďurka 2.roč. Gratuľujeme!
Ako sme zachraňovali životy - Súťaž mladých zdravotníkov
(16. júna 2017, Nitra)
Barbora Benková, Katarína Turanová, Erika Čápeková, Kristína Slivková a Roman Chovanec sú naši mladí zdravotníci, ktorí našu školu reprezentovali na súťaži organizovanej Územným spolkom Slovenského Červeného Kríža v Nitre. Súťažiaci v nej museli zvládnuť vyriešiť simulácie rôznych život ohrozujúcich stavov. Cez otravu alkoholom, asmatický šok, vdýchnuté sústo, epileptický záchvat, až po úrazy končatín po páde zo stromu alebo bicykla. Nevyhli sa ani zákroku, kedy museli ošetrovať odtrhnutý prst, klincom prerazenú dlaň alebo chlapa s podozrením na infarkt. Samozrejmosťou bola skúška z kardiopulmonárnej resuscitácie. I napriek pravým bojovým podmienkam, počas búrky, všetky úlohy úspešne zvládli, za čo boli ocenení diplomom a vecnou odmenou. Na záver podujatia bol vštkým súťažiacim predvedený zásah členov hasičského a záchranného zboru.
Jeden týždeň – jeden spisovateľ
V rámci roka čitateľskej gramotnosti, ktorý vyhlásil minister školstva, sa žiaci prvého stupňa mohli dobrovoľne zapojiť do školskej čitateľskej aktivity - Jeden týždeň – jeden spisovateľ. Na nástenke pri vchode do školy sme postupne predstavovali žiakom jedného spisovateľa pre deti a mládež. Každému spisovateľovi bol venovaný jeden celý týždeň. Ten, kto sa chcel zapojiť do čitateľskej aktivity, musel prečítať jedno konkrétne dielo od uvedeného autora a zodpovedať na odpoveďovom hárku niekoľko otázok. Otázky boli jednoduché a každý, kto si pozorne knižku prečítal, vedel veľmi rýchlo nájsť správnu odpoveď. Súčasťou tejto čitateľskej aktivity boli i rozprávkové hádanky. Na základe motivačných obrázkov a veršovačiek mali žiaci uhádnuť, o akú rozprávku ide. Najlepších čitateľov – pátračov čakajú na konci roka sladké odmeny.
Deti vojny nechcú !!!
Keď zlyhá komunikácia – táto téma je poslednou témou v piatackom dejepise. Ľudstvo od svojho počiatku viedlo množstvo vojen. Vojnové konflikty sú ako červené rieky krvi, ktoré pretkávajú našu históriu. Na vyučovacích hodinách tejto téme venujeme obzvlášť veľkú pozornosť. Spoločne hľadáme príčiny, prečo ľudia v minulosti, no žiaľ ešte i dnes siahajú po zbraniach a vedú vojny. Rozprávame sa o dôsledkoch vojen a to nielen na vojakov, ale i na civilné obyvateľstvo. Niektoré najznámejšie vojny si pripomenieme i na základe filmových dokumentov. Potom necháme doznieť emócie a dve slová VOJNA a MIER sa žiaci snažia čo najlepšie výtvarne zachytiť. I v tomto školskom roku vznikli krásne obrázky, ktoré sme spojili do dvoch plagátov. Jeden plagát zachytáva význam slova VOJNA a ten druhý, jeho náprotivok má vyjadrovať význam slova MIER. Smutné na tom je, že s vojnovými výjavmi žiaci nemali problém, no pri slove mier sa niektorí pýtali, čo majú kresliť. Nezovšednel nám už ten náš dlhotrvajúci mier? Našťastie odkaz našich detí je jasný: Deti vojny nechcú!!!
Osobnosti humanizmu a renesancie
Renesancia je epocha v kultúrnom a duchovnom vývoji v západnej a strednej Európe súbežná s náboženskou reformáciou a nadväzujúca na antiku. Vznikla v Taliansku v 14. storočí a postupne sa do 16. storočia rozšírila po celej Európe. Išlo jej o znovuobnovenie antickej kultúry a vzdelanosti. Vďaka nej a humanizmu sa rýchlejšie začínajú rozvíjať dovtedy zanedbávané vedy a ľudstvo objavuje svoje schopnosti. Siedmaci si k téme humanizmus a renesancia pripravili pútavé projekty, v ktorých priblížili niekoľko významných osobností tohto obdobia ľudských dejín. Mikuláš Koperník a jeho nový pohľad na vesmír a slnečnú sústavu, legendami opradený Leonardo da Vinci a jeho záhadné výtvory, ale aj Johan Gutenberg a jeho urýchlenie šírenia informácií medzi ľuďmi vďaka zdokonalenej kníhtlači, to všetko boli vďačné témy projektov, ktoré obohatili vyučovaciu hodinu. Mnohé projekty prekvapili. Ukázali tvorivého ducha a fantáziu niektorých našich žiakov. Téma renesancie tak zostane hlboko vrytá v pamäti žiakov siedmeho ročníka.
Výstup na Oponický hrad
Opäť nám v kalendári zasvietil dátum 1. jún a s ním prišiel i sviatok všetkých detí známy ako MDD. Verní tradíciám vybrali sme sa na ďalšiu turistiku po blízkom okolí. Cieľom tohtoročnej turistiky sa stala zrúcanina radu, ktorú môžete vidieť voľným okom na východ od našich domovov. Ráno nás už čakal autobus, ktorým sme sa presunuli do Oponíc. Odtiaľ sme už po vlastných začali stúpať k nášmu cieľu. Túra nebola namáhavá, skôr taká príjemná prechádzka zalesnenou krajinou. Kto mal oči otvorené, mohol si všimnúť informačné tabule a na nich texty s množstvom zaujímavých informácií o faune a flóre, ktorá sa v týchto končinách vyskytuje. Po nenáročnom výstupe sme sa dostali k zrúcanine hradu a pozdravili sme sa s robotníkmi, ktorí sa podieľajú na jeho obnove. Niektorí sme sa aj ponúkli, že pomôžeme, no bolo nám vysvetlené, že z bezpečnostného hľadiska to nie je možné. Tak sme teda zamierili k ohniskám, z ktorých už stúpal dym a hladoši pomaličky pripravovali dobroty na opekačku. S plnými bruškami sme si potom prezreli hrad i z vnútornej strany. Preskúmali sme všetky tajné zákutia a nafotili super snímky. Pred opustením priestoru sme vyzbierali odpadky, ktoré sa nám, nevieme ako, povytriasali z batohov, a vracali sme sa naspäť k autobusu. Náš turistický pochod sme zakončili v neďalekých Výčapoch – Opatovciach na super zmrzline a šťastlivo sme sa vrátili všetci domov. V novom školskom roku je našim cieľom neďaleký hrad Gýmeš.
Osobnosti humanizmu a renesancie
V tomto kalendárnom roku si pripomíname 300 rokov od narodenia významnej panovníčky, ktorá sa do našich dejín zapísala nielen ako reformátorka, ale aj milujúca manželka a matka 16 detí. Vďaka politickým sobášom jej detí sa stala i nepísanou svokrou vtedajšej Európy. Na trón v monarchii nastúpila v roku 1740 ako 23 ročná, neskúsená dievčina a hneď spočiatku svojej vlády musela čeliť útokom z okolitých štátov. Postupne dokázala, že vie vládnuť pevnou rukou a svoje krajiny začala reformovať v duchu osvietenských myšlienok. Cieľom reforiem bolo modernizovanie krajiny i zlepšovanie životných podmienok poddaných. Túto panovníčku sme si pripomenuli projektovými prácami siedmakov, ktorí sa snažili zmapovať život a reformy nielen Márie Terézie, ale aj jej syna, Jozefa II.
Rozvíjanie čitateľských návykov v našej knižnici
Niekoľkokrát počas tohto roka obsadila skupinka druhákov školskú knižnicu. Prišli sa pocvičiť v čitateľskej gramotnosti. V pracovných listoch plnili úlohy, ktoré vyplývali z úvodného literárneho textu. Úvodný text si najskôr spoločne prečítali, potom si ho vlastnými slovami zreprodukovali a následne sa pustili do vypracovávania spomínaných úloh. Takto sa v knižnici prestriedalo niekoľko skupín druhákov a pracovali na viacerých pracovných listoch. Nakoľko naša školská knižnica je výborne vybavená a plánujeme jej knižný fond naďalej rozvíjať, budeme sa v nej postupne stretávať i s ďalšími skupinami malých čitateľov, ktorým svet kníh učaroval.
Egypt v našej triede
Dejiny starovekých ríš nás zaujali natoľko, že sme sa chceli do jednej najznámejšej ríše aspoň na chvíľu preniesť. Keďže do Egypta je ďaleko a v čase školského roka si nemôžeme do tejto pútavej a na históriu bohatej krajiny odskočiť, vytvorili sme si kus egyptskej krajiny u nás, priamo v triede. Piesok, papier, nožnice, trocha fantázie a najnavštevovanejšie miesto v Egypte vyrástlo na malom mobilnom stolíku. Pyramídy v Gíze, jeden zo siedmich divov starovekého sveta tak doteraz skrášľujú našu triedu.
Bella a Sebastián
Povinné čítanie kníh je dnes už v mnohých školách minulosťou. Pritom knihy sú studnicou múdrosti, prameňom poznatkov a samotné čítanie je v mnohých oblastiach ľudského života veľmi nápomocné. Rozvíja predstavivosť, fantáziu, podporuje rast kvality vyjadrovacích schopností a v neposlednej miere pomáha aj pri písaní neobľúbených diktátov. Naši siedmaci mali za úlohu prečítať si pútavú knižku o priateľstve človeka a zvieraťa. Dej príbehu sa odohrával vo vysokohorskom prostredí v období krutostí druhej svetovej vojny. Ako následne počas besedy o prečítanej knihe žiaci prezradili, kniha a čítanie ich zo začiatku nebavili. Postupne, tak ako sa pred nimi otváral svet Sebastiána a nenávidenej Šelmy, ich príbeh takmer všetkých pohltil a pomerne hrubú knihu prečítali až do konca. Príbeh sa im páčil a mnohí tvrdili, že kniha je lepšia ako jej filmová verzia. Bella a Sebastián už čakajú na ďalších čitateľov. Ak po tejto knihe siahnete, určite nebudete ľutovať.
Do Prahy chodievame radi...
V základnej škole sa už z toho stáva tradícia, že deviataci pred odchodom na stredné školy objavujú spolu nielen tajomstvá českej metropoly, ale aj hĺbku vzájomných pút v triednom kolektíve. A rozchádzajú sa s pocitmi, že sa chcú opäť stretnúť, a najradšej na Václavskom námestí. Komu raz Praha otvorí svoju náruč, neodolateľne ho bude navždy lákať späť.
Majú tam svoje hniezdočko, útulný hotel Theatrino, kde odkladajú únavu a overujú odolnosť učiteliek, ktoré robia dozor nad ich nekonečnou slobodou a nezávislosťou. Tie majú pre nich pripravené zážitky, ktoré im nielen berú dych, ale odkrývajú krásy i tragédie vyryté do prívetivej tváre stovežatej krásavice, či skrývajúce sa v jej blízkom okolí.
Na mieste dedinky hneď za Prahou, kde sa začiatkom júna 1942 ich rovesníci spolu so svojimi rodinami tešili na prázdniny , ktorých sa však nikto z nich nedožil, dnes ticho smúti vzorne udržiavaný trávnik . Srdcervúce výpovede na kamenných tvárach lidických detí, ktorým k pamätníku nosia hračky, cukríky i kvety, nenechajú žiadne srdce bez odozvy. Aj rozšantení deviataci tu mimovoľne spomalia a vrava stíchne, i keď rozum odmieta uveriť, že toto spáchali ľudia ako my.
Nostalgickú náladu vystrieda úžas v rozsvietených pražských uliciach, oči sa rozžiaria pod orlojom či na prechádzke Václavákom. Pražský hrad i Vyšehrad, Karlov most a neďaleký Múr Johna Lennona, či celá Kampa so svojimi tajomnými zákutiami, pražská zoologická záhrada, to všetko je občerstvenie pre dušu i všetky zmysly a u deviatakov jasne bodujú. Vyhráva však panoramatický pohľad na rozožaté mesto z vyhliadkovej veže na Žižkove uprostred teplej júnovej noci. K tej sa viaže i prekvapenie, že doma už ich dedinky spia, kým v Prahe sú preplnené električky a život tu pulzuje naplno.
Pražská Noc kostolov im náhodne prihrá neplánovaný zážitok. Ocitnú sa v krypte kostola sv.Cyrila a Metoda, kde pred sedemdesiatimi piatimi rokmi statočne odolávali obrovskej presile Nemcov aktéri atentátu na najkrutejšieho ríšského protektora Reinharda Heydricha. Slovák Jozef Gabčík spolu s Čechom Janom Kubišom a ďalšími piatimi mladými parašutistami tu obetovali životy za to, aby sa Česi a Slováci vrátili po vojne do spoločného štátu a zaradili k víťazom nad nenávideným fašizmom. Obetovali sa aj za nevinné Lidice, ktoré Nemcom poslúžili ako odplata za ich čin a mali byť vymazané z mapy sveta. Pocity na oboch pietnych, rovnakou tragédiou prepojených miestach, sa slovami nedajú vystihnúť. Pokora , úžas, úcta na to nestačia.
Objavom bola aj cesta vlakom na Karlštejn, samotný legendárny hrad a v chotári pod ním azúrovo modrá voda v kaňone Veľká Amerika, ktorý príroda stvorila z bývalého kameňolomu a pridala aj Malú Ameriku a Mexiko, kde v päťdesiatych rokoch minulého storočia komunistický režim zneužíval politických väzňov na ťažbu v neľudských podmienkach. V úžase nad prírodným divadlom, ktoré sa im naskytlo, zabudli deviataci aj na boľavé nohy.
Z Prahy sa domov vždy odchádza ťažko. A tie štyri zážitkami nabité dni neuveriteľne preletia. V spomienkach, v srdci a na fotkách však budú natrvalo. A vtedy to celé má zmysel a poslanie. Vracať sa tam, kde im bolo dobre a kde nechali kúsok svojho srdiečka.
Praha 2017
Do galérie Praha 2017 boli pridané fotografie.
Hodina literatúry trochu inak
Do galérie Hodina literatúry trochu inak boli pridané fotografie.
výlet 1.-4. HABAKUKY
Do galérie výlet 1.-4. HABAKUKY boli pridané fotografie.
výlet 1.-4. HABAKUKY
Do galérie výlet 1.-4. HABAKUKY boli pridané fotografie.
Naši úspešní zemeznalci (máj)
Počas uplynulých týždňov bolo vyhodnotené ďalšie kolo geografickej súťaže Zemeznalec, ktorú už vyše roka pravidelne vyhlasuje portál Lepšia geografia. V priebehu mesiacov apríl až máj sa súťaže prvýkrát zúčastnili aj žiaci našej školy. Desať zadaní úloh, ktoré precvičovali nielen ich vedomosti, ale aj zručnosti, správne vyriešili dvaja žiaci z ôsmej triedy – Oliver Hoffej a Juraj Striha. Obaja sa zaradili do žrebovania o zaujímavé ceny. Zo všetkých úspešných súťažiacich z celého Slovenska bol práve Oliver, ktorý získal jednu z cien - knihu „Stromy - Od semienka po hustý les.“ Obom riešiteľom gratulujeme a tešíme sa na ďalšie kolo, ktoré bolo práve vyhlásené. Platí, že do súťaže sa môže zapojiť ktorýkoľvek žiak, ktorý si trúfne overiť svoje geografické znalosti.
Skúste si aj vy úlohy zemeznalca a otestujte si tak svoje vedomosti po kliknutí na TENTO ODKAZ (správne odpovede TU)
Spievajže si, spievaj
Do galérie Spievajže si, spievaj boli pridané fotografie.
Aurélium - vedecké centrum v Bratislava
Do galérie Aurélium - vedecké centrum v Bratislava boli pridané fotografie.
Spievanky 2017
Do galérie Spievanky 2017 boli pridané fotografie.