V základnej škole sa už z toho stáva tradícia, že deviataci pred odchodom na stredné školy objavujú spolu nielen tajomstvá českej metropoly, ale aj hĺbku vzájomných pút v triednom kolektíve. A rozchádzajú sa s pocitmi, že sa chcú opäť stretnúť, a najradšej na Václavskom námestí. Komu raz Praha otvorí svoju náruč, neodolateľne ho bude navždy lákať späť.
Majú tam svoje hniezdočko, útulný hotel Theatrino, kde odkladajú únavu a overujú odolnosť učiteliek, ktoré robia dozor nad ich nekonečnou slobodou a nezávislosťou. Tie majú pre nich pripravené zážitky, ktoré im nielen berú dych, ale odkrývajú krásy i tragédie vyryté do prívetivej tváre stovežatej krásavice, či skrývajúce sa v jej blízkom okolí.
Na mieste dedinky hneď za Prahou, kde sa začiatkom júna 1942 ich rovesníci spolu so svojimi rodinami tešili na prázdniny , ktorých sa však nikto z nich nedožil, dnes ticho smúti vzorne udržiavaný trávnik . Srdcervúce výpovede na kamenných tvárach lidických detí, ktorým k pamätníku nosia hračky, cukríky i kvety, nenechajú žiadne srdce bez odozvy. Aj rozšantení deviataci tu mimovoľne spomalia a vrava stíchne, i keď rozum odmieta uveriť, že toto spáchali ľudia ako my.
Nostalgickú náladu vystrieda úžas v rozsvietených pražských uliciach, oči sa rozžiaria pod orlojom či na prechádzke Václavákom. Pražský hrad i Vyšehrad, Karlov most a neďaleký Múr Johna Lennona, či celá Kampa so svojimi tajomnými zákutiami, pražská zoologická záhrada, to všetko je občerstvenie pre dušu i všetky zmysly a u deviatakov jasne bodujú. Vyhráva však panoramatický pohľad na rozožaté mesto z vyhliadkovej veže na Žižkove uprostred teplej júnovej noci. K tej sa viaže i prekvapenie, že doma už ich dedinky spia, kým v Prahe sú preplnené električky a život tu pulzuje naplno.
Pražská Noc kostolov im náhodne prihrá neplánovaný zážitok. Ocitnú sa v krypte kostola sv.Cyrila a Metoda, kde pred sedemdesiatimi piatimi rokmi statočne odolávali obrovskej presile Nemcov aktéri atentátu na najkrutejšieho ríšského protektora Reinharda Heydricha. Slovák Jozef Gabčík spolu s Čechom Janom Kubišom a ďalšími piatimi mladými parašutistami tu obetovali životy za to, aby sa Česi a Slováci vrátili po vojne do spoločného štátu a zaradili k víťazom nad nenávideným fašizmom. Obetovali sa aj za nevinné Lidice, ktoré Nemcom poslúžili ako odplata za ich čin a mali byť vymazané z mapy sveta. Pocity na oboch pietnych, rovnakou tragédiou prepojených miestach, sa slovami nedajú vystihnúť. Pokora , úžas, úcta na to nestačia.
Objavom bola aj cesta vlakom na Karlštejn, samotný legendárny hrad a v chotári pod ním azúrovo modrá voda v kaňone Veľká Amerika, ktorý príroda stvorila z bývalého kameňolomu a pridala aj Malú Ameriku a Mexiko, kde v päťdesiatych rokoch minulého storočia komunistický režim zneužíval politických väzňov na ťažbu v neľudských podmienkach. V úžase nad prírodným divadlom, ktoré sa im naskytlo, zabudli deviataci aj na boľavé nohy.
Z Prahy sa domov vždy odchádza ťažko. A tie štyri zážitkami nabité dni neuveriteľne preletia. V spomienkach, v srdci a na fotkách však budú natrvalo. A vtedy to celé má zmysel a poslanie. Vracať sa tam, kde im bolo dobre a kde nechali kúsok svojho srdiečka.