Gen. Dr. Milan Rastislav Štefánik
Slobodná Československá republika - dielo veľkých osobností našich dejín vznikla 28. októbra 1918. Budúci rok si teda budeme pripomínať už 100 rokov od významných udalostí, ktorých výsledkom bol vznik spoločnej republiky Čechov a Slovákov.
Slováci, podobne ako iné národy Strednej Európy, boli dlho súčasťou Rakúsko-Uhorska, monarchie na čele s rakúskym cisárom a uhorským kráľom. Snahy o sebaurčenie jednotlivých národov boli vždy zmarené a tvrdo stíhané. Až súhra niekoľkých okolností mala za následok, že takmer desiatku storočí staré Uhorské kráľovstvo sa otriaslo v tisícročných základoch a zrútilo sa ako domček z kariet.
Stupňujúce politické, národnostné, spoločenské a sociálne problémy v Strednej Európe vyústili v roku 1914 do doposiaľ najväčšieho vojenského konfliktu v dejinách ľudstva – do svetovej vojny. Niekoľko vedúcich osobností spomedzi Čechov a Slovákov, na čele s Tomášom Garriqueom Masarykom, Eduardom Benešom a Milanom Rastislavom Štefánikom, využilo situáciu v krajine a spoločnými silami položili základ k vzniku nového štátu na mape Európy.
Pri príležitosti blížiaceho sa 100. výročia tohto významného míľnika našich dejín, bola 16. novembra 2017 pre žiakov piateho, šiesteho a siedmeho ročníka zorganizovaná exkurzia k Mohyle Milana Rastislava Štefánika na Bradle. Mohyla je miestom jeho posledného odpočinku. Súčasťou exkurzie bola aj návšteva rodného domu – historickej budovy fary v Košariskách. Tam sa žiaci dozvedeli o živote, zásluhách ale aj tragickej smrti tohto velikána.
Okrem spoznávania našej histórie, objavovali žiaci aj krásy myjavskej krajiny a taktiež, počas rozchodu, samotné historické mesto Myjava.
Gen. Dr. Milan Rastislav Štefánik
- slovenský astronóm, fotograf, vojenský letec, brigádny generál ozbrojených síl Francúzska, diplomat, politik
- najvýznamnejšia osobnosť slovenských dejín
- mal nezastúpiteľnú úlohu pri organizovaní česko-slovenských légií v zahraničí počas prvej svetovej vojny
- kľúčová osobosť pri vzniku samostatnej Československej republiky